Dünyada Yalın Üretimi En İyi Uygulayan Şirketler (Top 10)

  1. Nike

Spor amaçlı ürünler üreten giyim şirketi, STK’lar ve diğer üreticilerle sürdürülebilirlik projelerinde çalıştı. Performans göstergeleri ve sürdürülebilir kaynak kullanımı oluşturmak için Fair Labor Association ile birlikte çalıştılar ve ABD Çevre Koruma Ajansı ve diğer üreticilerle Sürdürülebilir Giyim Koalisyonu’nu başlattılar ve bu süreçte enerji ve atık malzemelerden tasarruf ettiler.

  1. Kimberley-Clark Şirketi

Kleenex’in Yapımcıları, yakın zamanda Barton Mill İngiltere tesisinde lojistik konusunda önde gelen Yalın düşünürler Unipart’a dış kaynak sağladı. Bundan önce, fabrikadaki personel uzun vardiyalara ve fazla mesaiye içerliyordu ve devamsızlık yüzde 10’du. Unipart, Kimberley-Clark’ı gelişmiş personel katılımı ve gelişimi için harcadı, yani personel devamsızlığından ve daha iyi personel moralinin sağladığı verimlilik artışından tasarruf ettiler.

  1. Caterpillar Inc.

ABD’li makine üreticisinin Caterpillar Üretim Sistemi, Toyota Üretim Sisteminin üzerine modellenmiştir. Şirketin kabul ettiği önemli bir şey, hızın Yalın entegrasyonun kritik bir yönü olduğudur, eğer projelerin tamamlanması çok uzun sürerse başarısız olurlar. Projelerin başarılı olması için hızlı bir şekilde uygulanması ve geniş kapsamlı olması gerekir.

  1. Intel

Intel, dünyanın en büyük bilgisayar çipi üreticisidir. İrlanda, Leixlip’teki Intel Fab Operations fabrika müdürü Joe Foley şunları söyledi: “Beş yıl önce fabrikamıza yeni bir çipi tanıtmamız 14 hafta sürdü; şimdi 10 gün sürüyor. Yalın ilkeleri kullanarak bu zamanlara ulaşan ilk Intel fabrikasıydık.”

  1. Illinois Tool Works

Mühendislik üreticisi Illinois Works, yüzlerce işletmesinde 65.000 kişiyi istihdam etmektedir. Şirketin 34 ülkede 365 birime ayrılarak ve merkezde sadece 100 çalışan bırakarak aşırı yerelleşme politikası, yerel birimlerinin müşteri ihtiyaçlarına çok daha hızlı ve daha verimli tepki verdiği anlamına geliyor.

  1. Textron

Bell Helicopter, Cessna Aircraft ve Textron Systems’ı içeren Amerikan endüstriyel holdinginin kendi ‘Textron’s Lean Six Sigma Standartları’, atıkları ortadan kaldırmak, çeşitliliği azaltmak ve büyüme ve inovasyonu artırmak için tüm işlevsel alanlara uygulanan kapsamlı, ortak bir araç ve teknik seti vardır. .

  1. Parker Hannifin

Hareket kontrol teknolojilerinde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Ohio merkezli Parker Hannifin, dünya genelinde 58.000 kişiye istihdam sağlıyor. 2000 yılından bu yana şirket, üretkenlik, kalite, iş hacmi, müşteri hizmetleri ve maliyet azaltma konularında en iyi uygulama programlarını uygulamaya koymuştur. Patronlar, E-iş stratejilerinin tedarik zinciri sürecini hızlandırırken insan müdahalesini önemli ölçüde azalttığını buldu.

  1. John Deere

2003 yılında dünyanın en büyük tarım makineleri üreticisi, Iowa, ABD’deki işletmesini seri üretimden yalın üretime dönüştürmek için 100 milyon dolar harcadı. Proje Müdürü Kallin Kurtz şunları söyledi: “Bu proje imalat mühendisliği zihniyetimizi değiştirdi. Katma değeri olmayan faaliyetleri belirlemek ve mümkün olduğunda ortadan kaldırmak için çok çaba sarf ettik.”

  1. Ford

Kurucu Henry Ford, 1910’larda israflar üzerine meydan okuyucu fikirler ortaya koydu. Hayatım ve İşim kitabında, bir çiftçinin suyu su boruları takmak yerine merdivenle yukarı taşımasını “israf” olarak tanımlamış ve iyileştirmelere yapılan harcamaların israf değil, verimlilikte artış ve israfta azalma olacağını göstermiştir. .

  1. Toyota

Toyota felsefesi – ve bu gerçekten bir felsefedir – Toyota’nın bugün bulunduğu dünyanın en iyi üç otomobil şirketi olmasına yardımcı oldu ve dünya çapında tekrarlanan ‘Yalın’ konseptiyle sonuçlandı.

Yalın üretim, çoğunlukla yönetim felsefesini ve uygulamalarını içeren entegre bir sosyo-teknik sistem olan Toyota Üretim Sisteminden (TPS) türetilen bir yönetim felsefesidir.

Sosyo-teknik sistem, işyerlerinde insanlar ve teknoloji arasındaki etkileşimi tanıyan karmaşık organizasyon tasarımına bir yaklaşımdır.

Bazen Toyota Yolu olarak anılan TPS’nin ana hedefleri, aşırı yükü ve tutarsızlığı tasarlamak ve israfı ortadan kaldırmaktır. Atık sadece malzemeleri değil, tüketicinin ürün veya yardımı bekleyen zamanı ve hatta hareket israfı gibi zamanı da ifade eder. Felsefe ayrıca, aşırı yük olarak kabul edilen ve atık oluşturan stresi azaltmak için sürecin mümkün olduğunca esnek olmasına dayanır.

 

Manufacturing Global (2014)