Hedeflerle Yönetim Eğitimi

Her sene yönetim ekibini 2-3 gün toplantı odalarına kapatıp sonunda bir önceki senede gerçekleşmemiş hedefleri yineleyen hedefler olarak karşısında bulan yöneticiler el kaldırsın.

Sene sonu gelirken tüm firmalarda performans hedefleri hatırlandı.  Geçen yılın başında umut edilerek verilen hedefleri şimdi nasıl tuttururuz diye bir atak yapılmaya çalışıyor. Bir yandan herkes kendini ve yöneticisini sene başından beri değişen ve zorlasan şartlar olduğuna ikna etmeye çalışırken, bir yandan da hedeflerin ne kadarı tutmazsa bölümlerin ve kişilerin başarısız sayılmayacağı hesaplanıyor. Ocak ayında verilecek hedeflerin daha gerçekçi verilmesi gerekliliği çay molalarinda konuşuluyor.

Peki geçen sene de yapılmadı mi aynı konuşmalar? Neden hep ıskalanan ve gerçekleşmeyeceği düşünülen hedefler sene başlarında makul bulunuyor. Hedeflerle yönetim çok basit gibi görünerek şirketleri yanıltan, şirketi tüm yıl her türlü değişken ve zorlu şartta amacı dogrultusunda ilerletmeyen yarayan bir metottur. Konuya uzaktan bakınca ne kadar zor olabilir ki diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Çünkü nereye varmak istiyorsanız, nerelerde sorun yaşıyorsanız bunları belirleyip hedefleri koymak ilk akla gelen. Sonra da hedefin gerçekleşme oranını hesaplayıp başarı/başarısızlık yorumu yapmaktan alamıyor insan kendini. Gerçekten hedef belirlemek bu kadar kolay bir iş mi?

Hedeflerle yönetim metodunun en zor ve karmaşık kısmı hedef belirlemektir. Hedefinizi belirlemek için önce mevcut durumu şeffaf bir şekilde ortaya koymak, hesaplama yöntemini belirlemek ve son olarak da nihai hedefi koymak, takip sıklığı belirlemek, sorumluluk atamak…. Bunlar sadece konu başlıkları. Bu başlıklar altında yapılacakları sıraladığımızda şirketlerde günlerce yapılan hedef belirleme toplantılarının ardından sene sonunda neden önümüzdeki sene daha gerçekçi hedef koyalım diye konuşuyoruz anlamış oluyoruz.

Siz de her sene bu döngüye kalıp her sene aynı hedefleri kendinize yol haritası olarak koyuyorsanız Hedeflerle Yönetim Eğitimimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.