Hüseyin Asa

Bilgisayar destekli makina ve ekipman dizayn yöntemleri, resim kodlama ve etkin arşivleme teknikleri konularında uzman.

1955 Harmancık / Bursa doğumlu olan Hüseyin Yaşar ASA, 1973 yılında Bursa Tophane EML Makina Resim , 1979 Yılında 3 gün süren Klasik okul seçme sınavlarında 1.likle girdiği Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu Makina Resim Bölümü Öğretmenliğinden mezun oldu. Evli ve bir kızı vardır.

İş hayatına ; 1974-1974 Baykal Makine / Bursa firması ile başladı. Firmanın ilk Teknik Ressamıdır. Firmanın Tarif ile yapılan işleri Teknik Resim ile iş yapmaya dönülmesinde katkısı olmuştur. Proje yapısının temellerini ve standartlarını belirlemiştir.

1976-1979 Kayaalp Mühendislik / Ankara firmasında öğrencilik yıllarında yarı zamanlı Konstrüktör Ressam olarak çalışarak okuluna devam etmiştir . Çelik kontsrüksiyon, Konveyör, Maden tesisleri projelerinde çalışmıştır.

1980-1982 İzmit End. Mes. Lisesi Makine Ressamlığı Öğretmeni olarak görev yapmıştır. Öğretmenliği sırasında sürekli farklı derslere girerek kendini geliştirmiştir. Atelye çalışmalarında sanayi taleplerine uyumlu müfredat dışı ilave programlar uygulamıştır.

1982-2013 FordOtosan İnönü Fabrikası / ESKİŞEHİR de Tasarım Ekip Lideri olarak çalıştı. Motor Fabrikası İmalat Mühendisliği Bölüm kurucusudur. Bölümün Prosedür, Talimat, Formları hazırlamış ve yürütmüştür. Bu yıllar arasında yapılan tüm motor projelerinde seri imalat için gerekli özel makine, fikstür tasarım ve imali konularında yöneticilik yapmıştır.

32 yılda yöneticiliği döneminde 3500 üzerinde farklı Aparat , Fikstür ve 150 cıvarında Makina Montaj ve İmalat hatları için Tasarım-İmali yapılmıştır. 1995 yılında Bilgisayar destekli tasarıma geçilmesini sağlamış ve Fabrika Cad yazılım yürütmesini üstlenmiştir .

Autodesk Inventor Yazılım Konusunda uzmandır. Özel imalat prosesi olan ovalama, kırma konularında özel amaçlı makinalar tasarlatarak yatırım maliyetlerinin düşmesine katkı sağlamıştır. Aks mili için Özel maksatlı 2,5 Eksen yatay işleme merkezi tasarlatmış ve devre almıştır. Fabrikanın Tasarım+İmalat çalıştığı firmalara Tasarım konusunda kendini geliştirme Eğitimleri vermiştir.

2000 depreminden sonra fabrikada arama kurtama ekibi ve binası oluşturulmasında yönetici olarak görev almıştır. Özel sektörde ilk defa sosyal amaçlı 3.000 adetlik kütüphane arkadaşları ile açmış , okuma salonu kurulması ve gönüllü yöneticiliğini üstlenmiştir.

2014 yılında Emekli olarak kendi Eğitim Danışmanlık şirketini kurmuştur. 2017 yılının başından itibaren ise mesleki tecrübelerini “Dönüşüm Danışmanlık” firmasına destek vererek Ar-Ge ve Proje bölümlerine yönelik Eğitmen/Danışman olarak, “Yalın Dönüşüm” serüvenine başlayan firmalara aktarmaktadır.