Yalın Üretim Nedir?

Yalın Üretim Nedir?

Yalın üretim nedir? ( Lean Production ), üretim düzeylerini korurken veya arttırırken, malzeme ve işçilik israfını asgariye indirmek için tasarlanmış bir dizi yöntemdir. Bu, toplam üretkenlikte net bir iyileşme ile sonuçlanır.

Verimlilik, imalat sanayinde şimdiye dek olduğundan daha önemli olmamıştı. Bu, özellikle iş yapma maliyetlerinin yüksek olduğu birçok üreticiyi küresel firmalarla rekabet açısından dezavantajlı hale getirdiği bir gerçektir.

Üreticiler, küresel pazarda rekabet gücünü koruyacak kadar verimliliği nasıl artırabilir ve israfı nasıl azaltabilir? Birçokları için cevap, toplu olarak yalın üretim olarak bilinen bir dizi ilke ve uygulamaya dayanmaktadır.

 

Sunumu indirmek için lütfen bağlantıya TIKLAYINIZ

Yalın Üretim Nedir? ( Lean Production )

Kökleri, Toyota Üretim Sistemi ile Japon imalatında yatmaktadır. Toyota‘nın öncülüğü olan yalın ilkeler, envanterin “ihtiyaç duyulan” seviyelerde düşük tutulduğu “tam zamanında” üretimi; kalite kontrolünü sağlamak için çalışanları tarafından denetlenen otonomasyon ( jidoka ); duruş, teslimat sürelerinin ve diğerlerinin en aza indirilmesidir.

Nihayetinde yalın üretim ( Lean Production ), değer katmayanı ortadan kaldırmak ve mümkün olan en iyi ürünü müşteriye mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en düşük maliyetle teslim etmekle ilgilidir.

Yalın Üretim Nedir? Yararları Nelerdir?

Yalın üretim verimliliği arttırır, israfı azaltır ve verimliliği arttırır. Bu nedenle, faydalar çok çeşitlidir:

Artan ürün kalitesi

Geliştirilmiş verimlilik, çalışanları ve kaynakları daha önce boşa harcanacak inovasyon ve kalite kontrolü için serbest bırakır.

İyileştirilmiş tedarik süreleri

Üretim süreçleri düzenlenirken, işletmeler talep ve diğer piyasa değişkenlerindeki dalgalanmalara daha iyi yanıt verebilir, bu da daha az gecikme ve daha iyi teslim süresi sağlar.

Sürdürülebilirlik

Daha az atık ve daha iyi uyarlanabilirlik, geleceğe daha iyi gelişmek için daha donanımlı bir işletme olmasını sağlar.

Çalışan memnuniyeti

Çalışanlar günlük rutinlerinin ne zaman şişirildiğini veya gereksiz işlerle doluysa bilirler ve morali olumsuz yönde etkilerler. Yalın üretim yalnızca üretkenliği değil, çalışan memnuniyetini de arttırır.

Artan karlar

Ve elbette, daha az atık ve daha iyi kalitede daha fazla verimlilik, sonuçta daha karlı bir şirket yaratır.

Yalın Üretime ( Lean Production ) Genel Bakış

Yalın üretim üretkenlikten ödün vermeden üretim sistemindeki israfları azaltmak için bir teknikler bütünüdür. Müşteri, ürün veya hizmet için ne kadar ödeyecekleri konusunda neyin değerli olduğunu tanımlar. Yalın yönetim sayesinde, değer katmayan her şeyi kaldırarak veya azaltarak katma değer oranı arttırılır.

Yalın Üretim Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yalın’ın genel anlamı, israfları tanımlamaya ve ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir dizi araçtan oluşmasıdır. Bu israf, iş yüklerinde aşırı yük ve dengesizlik nedeniyle yaratılabilir. İsrafların herhangi bir sistemden uzaklaştırılması, kaliteyi ve üretim süresini iyileştirirken, maliyeti de düşürür.

Yalın Üretim Teknikleri

 • KAIZEN; Sürekli iyileştirme
 • JIT; Tam Zamanında Üretim
 • VSM; Değer Akışı Haritalama, Tek parça akış ve U-hücre
 • Çekme sistemleri, FIFO ve Süpermarket
 • Kanban, Milk run, HEIJUNKA; Talep – Üretim Seviyelendirme
 • SMED; Model dönüş süresinin kısaltılması
 • 5S; Problem kaynaklarını yok etme
 • HOSHIN KANRI: Stratejik Hizalanma
 • YAMAZUMİ: İş ve Kapasite Dengeleme
 • Poka-Yoke; Hata önleyici düzenekler
 • Jidoka; Otonomasyon, Görsel yönetim, Standart iş
 • A3; Problem çözme ve raporlama

Yalın Üretimin İlkeleri

 • Değer
 • Değer Akış
 • Sürekli Akış
 • Çekme
 • Mükemmellik

 Yalın Üretimde İsraf Türleri

İsraf basit bir kavram değildir. Basitçe yaklaşılırsa, kazanım sınırlandırılacaktır. Yalın proje yönetiminin etkili olabilmesi için, israf üç spesifik yolla tanımlanmaktadır.

 Mura

Düzgünsüzlük ya da talep dalgalanmalarından kaynaklanan israflar. Bu müşteri isteklerinden gelebilir, ancak yeni hizmetler ekleyen bir organizasyon ve dolayısıyla ek iş nedeniyle de olabilir.

 Muri

Aşırı yük veya bir kerede çok fazla yapmaya çalışmaktan kaynaklanan israf. Bunun kaynak tahsisi ile ilgisi var. Çok az insan çok fazla iş yapmaya çalıştığında, genellikle görevden diğerine geçmek için zaman harcarlar.

 Muda

Katma değerli olmayan iş veya süreç israfı. Bu israf başka bir şeyin yan ürünü olarak geliyor. Üç şeyi düşünün: değer, müşteri için anında değer katan iş; katma değer sağlayan faaliyetleri destekleyen zorunlu israflar; ve gereksiz israflar, değer katmayan faaliyetler. Bu nedenle, yalın değeri maksimuma çıkarır, gerekli israfları minimuma indirir ve gereksiz israfları tamamen ortadan kaldırır.

Yalın Üretim Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Herhangi bir yöntem gibi, yalın üretim felsefesinin yararları ve zararları vardır. Örneğin, yalın felsefesi ve kültürü yerine araçlara ve metodolojilere odaklanmakta hata yaparlar. Bütünsel değil, proje yönetimine sistematik bir yaklaşım olduğunu söyleyebilirler.

Çalışanlar için

Yalın üretim sistemi, yönetimin ilk olarak çalışanlarına danışmadan uygulamaya karar vermesi durumunda da zarar görebilir. Bu, yönetimin yalın fikrini sevdiği ancak ele almak istedikleri gerçek sorunu belirlemedikleri veya anlamadıkları için herhangi bir başarı göremediği genel bir kavram olarak israftır.

İnsan kaynakları yönetimi yalın bir temel olduğu için, işçilerden gelen baskılar olabilir. Maliyetleri azaltma yükü yalnızca omuzlarına yüklenirse, o zaman yalın aslında bir kuruluşta kültürel bir dönüşüm değil sadece israfları bulmak ve ortadan kaldırmak amacıyla çalışmaktadır.

Yalın üretim sistemi akıllıca uygulanmalıdır. Verimliliği arttırırsanız ve satabileceğinizden daha fazla ürün üretirseniz, israf etmiş olursunuz. Bu nedenle, verimliliğinizin, müşterilerinizin taleplerini karşılayabilecek esneklikte çevik bir sisteme sahip olunmalıdır.

Yalın Üretim Zaman ve Para Kazandırır

Artı tarafta, yalın üretim sisteminin en belirgin avantajı maliyet tasarrufu sağlamasıdır. Bu, büyük veya küçük tüm işletmeler için, geleneksel imalat sanayinin dışındakiler için de geçerlidir. Daha verimli iş akışı, kaynak ayırma, üretim ve depolama alanı bulursunuz.

Yalın üretimdeki bir diğer kazanım zaman tasarrufu. Bu, personeli veya çalışma zamanlarını azaltıyorsanız sorun olabilir, ancak iyi düşünülmüş ve dengeli bir yaklaşımla uygulanırsa, bu iş için büyük bir avantajdır. Bir görevi bitirmek için gereken süre ne kadar az olursa, iş gücünüz o kadar az olur.

Yalın üretim aynı zamanda enerji ve yakıt maliyetlerinden tasarruf sağlaması nedeniyle çevre dostu olabilir. Daha fazla enerji verimli ekipmana yapılan yatırımlar tasarruf sağlar ve çevreyi iyileştirmenin yanı sıra atıkları da ortadan kaldırır.

Yalın proje yönetimi için temel nokta müşteri ilişkileri ve müşteri memnuniyetini arttırmaktır. Bu iş başarısı için çok önemlidir. Mutlu bir müşteri, ürününüzü veya hizmetinizi önerecek ve markanızı parlatmaya yardımcı olacak geri dönen bir müşteridir.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir

” Ustasından Satış Dersleri ve Satış Mimarlığı “

19 Kasım Elite Hotel Darıca / KOCAELİ Satışta Derinleşmek ve Satışları Artırmanın ve Tüm İtirazları Aşmanın Püf Noktaları ve İkna Bilimi Eğitiminde Buluşalım. Pazar değişiyor, satış becerilerini her zamankinden daha önemli hale getiriyor. Eğer eşşiz bir şey satmıyorsanız, kendiniz için sattığınız kadar rakipleriniz için de satıyorsunuz demektir. Satış, satış değil mi? Hayır değil. Profesyonel satış […]

Dönüşüm yönetimi liderinden yalın yönetim yetkinliği geliştirme eğitimi

20 Kasım Elite Hotel Darıca / KOCAELİ Mesut Biricik İTÜ Gemi İnşaat ve Gemi makina mühendisi (1985) Ford Otosan : 25 yıl (1988-2013) Arge & Kalite Dept. 8 yıl (mühendis ve şeflik görevleri) Motor Alan Müdürü 6.5 yıl (Üretim,Planlama,Bakım,Metot) İmalat Mühendislik Müdürü 2.5 yıl (Yatırımlar,Proje) Üretim & Malzeme & Lojistik Planlama Müdürü 8,5 yıl Kale […]

Kaizen Nedir?

Kaizen nedir? Japoncadaki “kai” değişim ve “zen” daha iyi anlamına gelen kelimelerden oluşup, sürekli iyileştirme anlamına gelmektedir. Amacı üretimdeki süreci küçük ama sürekli değişikler ile daha iyi hale getirmektir. Sonuçların daha iyi olabilmesi, proseslerin iyileştirilmesine bağlı olduğu için kaizen, üretimde prosesine öncelik tanıyan bir yöntem kaizen nedir sorusunun cevabıdır. Kaizen nedir? Sağduyu, öz disiplin, düzen […]

5S ve 5S Nedir? 5S Adımları Nelerdir? Ayıklama,Düzenleme,Temizleme,Standartlaşma,Disiplin

donusumİşletmelerin operasyonel mükemmellik yolculuklarında, değişim sürecine rehberlik ederek yönetim ve uygulama danışmanlığı hizmetleri vermek amacı ile 2017 yılında kurulmuş bir “yalın dönüşüm yönetimi ve uygulama danışmanlığı” firmasıdır.