Günlük işler mi yoksa süreç mi hayatını tarifler?

Başlığı çok uzun zaman önce okuduğum bir yazıdan hatırladım ve adını hatırlayamadığım yazarın müsaade edeceğini umarak yazıma bu başlığı koydum.

Başlıktaki cümle tam bir kısır döngüyü tarifler aslında, tıpkı yumurta-tavuk ilişkisi gibi. Birbirinden asla kopamayacak bu iki kavramın hangisine daha ağırlık veriyorsunuz iş hayatınızda. Durun ben cevap vereyim, maksimum %5 zamanımızda (proje, denetleme, yeni yatırım vb. durumlar) süreçler, kalan zamanda (hemen her gün) işler ve sonuçlar. Bu gerçek, dünyanın hemen her yerinde aynı ve sanırım yaratılışımızdan yada modern anlatımla genetik programımızdan geliyor. Süreç kavramı hep karmaşayı, uğraşmayı, değişimi kısaca zorluğu canlandırıyor beynimizde. Bu nedenle eğer bir zorunluluk yok ise sürece pek dokunulmaz ve uzun süre ilk kurulduğu gibi devam eder.

İşlerle uğraşmak ise çoğunlukla günlük, hatta saatlik ve yap bitir hemen sonuç al tarzıdır! Tıpkı hazır yiyecekler gibi çağımızın hızına uygun tarz değil mi?  Sonuç pozitif ise sorun yok ve sahipleniriz hemen, peki ya negatifse! O zamanda bahanemiz vardır mutlaka. Zaman yetersizdir, ekip yetersizdir yada şanssız bir anımızdayızdır. Ancak süreçte bir yanlış olabileceğini ve dönüp bakmayı çoğunlukla düşünmeyiz. Oysa pozitif yada negatif sonuçlarımız, bizim yada bizden öncekilerin oluşturduğu süreçlerin çıktısı değil midir?

Ne dersiniz örnekleyelim mi?

  • İş kazaları çoğunlukla, o prosesi veya ekipmanı dizayn eden kişinin ihmal ettiği, atladığı bir açık noktadan dolayı oluşmaz mı?
  • Bir kalite sorunu veya müşteri şikayeti, sürecin herhangi bir noktasında proses dizaynı kaynaklı yetersizlik yada eğitimsiz ve bilinçlendirilmemiş operatörün ihmalinden kaynaklanmaz mı?

Bu şekilde sonsuz örnek verebiliriz. Elde edeceğimiz iş sonuçları, süreci tariflerken ayırdığımız zaman ve ilgi ile doğru orantılıdır. Atalarımız ne güzel söylemiş “Ne ekersen onu biçersin”.

Fazla uzatmadan beni en çok etkileyen kitapların başında gelen Stephen R. Covey’in etkili insanların 7 alışkanlığı kitabından bir alıntı ile sözlerimi bitiriyorum.

“Yapmanız gereken işlerinizi önceliklendirmek değil, önemli işlere öncelik vermektir”.

Hepinize İşlerinizde başarılar diliyorum. Kısa bir süre sonra farklı bir konuyla sizlere yeniden ulaşmak umuduyla,

 

Saygılarımla

 

Mesut Biricik

Leave a comment