Dönüşüm Danışmanlık, 20 yıldan fazla uygulama deneyimi ile firmaların rekabetçiliğini arttırmak, maliyetlerini azaltmak, kalite ve teslimat performansını arttırmak amacıyla firmalara Yalın Üretim Danışmanlığı hizmeti vermektedir.

Verimlilik, imalat sanayinde şimdiye dek olduğundan daha önemli olmamıştı. Bu, özellikle iş yapma maliyetlerinin yüksek olduğu birçok üreticiyi küresel firmalarla rekabet açısından dezavantajlı hale getirdiği bir gerçektir.

Üreticiler, küresel pazarda rekabet gücünü koruyacak kadar verimliliği nasıl artırabilir ve israfı nasıl azaltabilir? Birçokları için cevap, toplu olarak yalın üretim olarak bilinen bir dizi ilke ve uygulamaya dayanmaktadır.

Yalın Üretim Nedir?

Yalın Üretim Danışmalığı
Yalın Üretim Danışmalığı

Yalın üretim, üretim düzeylerini korurken veya arttırırken, malzeme ve işçilik israfını asgariye indirmek için tasarlanmış bir dizi yöntemdir. Bu, toplam üretkenlikte net bir iyileşme ile sonuçlanır.

Yalın üretimin kökleri, Toyota Üretim Sistemi ( TPS ) ile Japon imalatında yatmaktadır. Toyota’nın öncülüğü olan yalın ilkeler, envanterin “ihtiyaç duyulan” seviyelerde düşük tutulduğu “tam zamanında” üretimi; kalite kontrolünü sağlamak için çalışanları tarafından denetlenen otonomasyon ( jidoka ); duruş, teslimat sürelerinin ve diğerlerinin en aza indirilmesidir.

Nihayetinde yalın üretim, değer katmayanı ortadan kaldırmak ve mümkün olan en iyi ürünü müşteriye mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en düşük maliyetle teslim etmekle ilgilidir.

Yalın Üretimin Yararları

Yalın üretim verimliliği arttırır, israfı azaltır ve verimliliği arttırır. Bu nedenle, faydalar çok çeşitlidir:

Artan ürün kalitesi

Geliştirilmiş verimlilik, çalışanları ve kaynakları daha önce boşa harcanacak inovasyon ve kalite kontrolü için serbest bırakır.

İyileştirilmiş tedarik süreleri

Üretim süreçleri düzenlenirken, işletmeler talep ve diğer piyasa değişkenlerindeki dalgalanmalara daha iyi yanıt verebilir, bu da daha az gecikme ve daha iyi teslim süresi sağlar.

Sürdürülebilirlik

Daha az atık ve daha iyi uyarlanabilirlik, geleceğe daha iyi gelişmek için daha donanımlı bir işletme olmasını sağlar.

Çalışan memnuniyeti

Çalışanlar günlük rutinlerinin ne zaman şişirildiğini veya gereksiz işlerle doluysa bilirler ve morali olumsuz yönde etkilerler. Yalın üretim yalnızca üretkenliği değil, çalışan memnuniyetini de arttırır.

Artan karlar

Ve elbette, daha az atık ve daha iyi kalitede daha fazla verimlilik, sonuçta daha karlı bir şirket yaratır.

İlk defa yalın üretim uygulayacak olan firmalarda elde edilen kazanımlar genellikle aşağıdaki gibidir.

Aşağıdaki rakamlar, birçok farklı sektördeki ve büyüklükteki firmalarda elde edilen ortalama sonuçlarıdır;

  • Teslimat Performansı +%26
  • Stok Çevrimi +%33
  • Verimlilik +%25
  • Hurda -%26
  • Alan Kazanımı -33%

Yalın Üretim Danışmanlığı

Detaylı bilgi almak için info@donusumdanismanlik.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.