kazan-kazan

Kazan Kazan Kavramı

Yalın dönüşüm projelerinin pozitif sonuçlanmasında temel unsurlarının başında Kazan-Kazan prensibinin şirket genelinde sağlanabilmesi gelmektedir. Peki, nedir bu sihirli kavram? Kazan-Kazan kavramnı en güzel ve en özet halde aşağıdaki şekil ile anlatabiliriz.

kazan kazan ilkesiÜstten görüleceği gibi Kazan-Kazan kavramı sadece maddi unsurları içermemektedir. Gelecek beklentisinden, güvene ve topluma katkıya kadar pek çok bireysel, toplumsal, maddi ve mental kavramın bileşkesidir. Bu yönüyle baktığımızda bir şirkette Kazan-Kazan Kavramının oluşabilmesi için aşağıdaki konuların her biri için detaylı beyin fırtınaları yapılmalı ve aksiyon planları hazırlanarak titizce, sabırla uygulanmalıdır.

  • Tatmin edici gelir
  • Prim ve ödüllendirme
  • Karşılıklı ve her kademede saygı
  • Adalet duygusu
  • Değerlisin mesajı
  • Objektif performans yönetimi
  • Eğitim ve bilinçlendirme
  • Kariyer imkanları
  • ISG ve Çevreye önem
  • Sosyal yaşam imkanları

 

Sonuç karşılıklı güven kavramını ortaya çıkartacağı için hassas, zahmetli ve uzun bir yolculuktur. Ancak yalın dönüşüm yolculuğuna çıkmış bir şirket için olmazsa olmaz bir kavramdır.

Mesut Biricik

Danışman/Eğitmen

Dönüşüm Yalın Üretim Arge Mühendislik Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ

Mobile: 0 532 441 02 22

www.donusumdanismanlik.com

Linkedin | Facebook | Twitter | Youtube

Bnularda ilginizi çekebilir

” Ustasından Satış Dersleri ve Satış Mimarlığı “

19 Kasım Elite Hotel Darıca / KOCAELİ Satışta Derinleşmek ve Satışları Artırmanın ve Tüm İtirazları Aşmanın Püf Noktaları ve İkna Bilimi Eğitiminde Buluşalım. Pazar değişiyor, satış becerilerini her zamankinden daha önemli hale getiriyor. Eğer eşşiz bir şey satmıyorsanız, kendiniz için sattığınız kadar rakipleriniz için de satıyorsunuz demektir. Satış, satış değil mi? Hayır değil. Profesyonel satış […]

Dönüşüm yönetimi liderinden yalın yönetim yetkinliği geliştirme eğitimi

20 Kasım Elite Hotel Darıca / KOCAELİ Mesut Biricik İTÜ Gemi İnşaat ve Gemi makina mühendisi (1985) Ford Otosan : 25 yıl (1988-2013) Arge & Kalite Dept. 8 yıl (mühendis ve şeflik görevleri) Motor Alan Müdürü 6.5 yıl (Üretim,Planlama,Bakım,Metot) İmalat Mühendislik Müdürü 2.5 yıl (Yatırımlar,Proje) Üretim & Malzeme & Lojistik Planlama Müdürü 8,5 yıl Kale […]

Yalın Üretim Nedir?

donusumİşletmelerin operasyonel mükemmellik yolculuklarında, değişim sürecine rehberlik ederek yönetim ve uygulama danışmanlığı hizmetleri vermek amacı ile 2017 yılında kurulmuş bir “yalın dönüşüm yönetimi ve uygulama danışmanlığı” firmasıdır.

Kaizen Nedir?

Kaizen nedir? Japoncadaki “kai” değişim ve “zen” daha iyi anlamına gelen kelimelerden oluşup, sürekli iyileştirme anlamına gelmektedir. Amacı üretimdeki süreci küçük ama sürekli değişikler ile daha iyi hale getirmektir. Sonuçların daha iyi olabilmesi, proseslerin iyileştirilmesine bağlı olduğu için kaizen, üretimde prosesine öncelik tanıyan bir yöntem kaizen nedir sorusunun cevabıdır. Kaizen nedir? Sağduyu, öz disiplin, düzen […]

5S ve 5S Nedir? 5S Adımları Nelerdir? Ayıklama,Düzenleme,Temizleme,Standartlaşma,Disiplin

donusumİşletmelerin operasyonel mükemmellik yolculuklarında, değişim sürecine rehberlik ederek yönetim ve uygulama danışmanlığı hizmetleri vermek amacı ile 2017 yılında kurulmuş bir “yalın dönüşüm yönetimi ve uygulama danışmanlığı” firmasıdır.